reklama
19 luty 2025

Dążymy do nakładów na naukę do poziomu 3 proc. PKB

zdjęcie: Dążymy do nakładów na naukę do poziomu 3 proc. PKB / fot. PAP
fot. PAP
Dążymy do wzrostu nakładów na naukę do poziomu 3 proc. PKB, ale już osiągnięcie średniej europejskiej 2,2 proc. dałoby istotny impuls rozwojowy - powiedział w środę w Toruniu podczas Gali Nauki Polskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.
REKLAMA

Minister podkreślił, że gala odbywa się w Dniu Nauki Polskiej, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych, którego teoria heliocentryczna zmieniła bieg historii. W czasie uroczystości wręczono nagrody indywidulane i zbiorowe za szczególnie osiągnięcia w działalności organizacyjnej, wdrożeniowej, naukowej i dydaktyczne oraz za całokształt dokonań.

Kulasek zwrócił uwagę, że "nauka jest kluczem do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego" oraz że "dzięki niej możemy odpowiadać na wyzwania współczesności, budować innowacyjną gospodarkę i poprawiać jakość życia milionów Polaków".

Zwracając się do wyróżnionych naukowców minister zaznaczył, że ich osiągnięcia dowodzą, że polska nauka jest na światowym poziomie, a nasze uczelnie nieustannie się rozwijają.

"Zaangażowanie każdego z państwa ma realny wpływ nie tylko na rozwój technologii, medycyny, gospodarki czy edukacji, ale także na codzienne życie milionów Polaków. Dzięki naukowcom nasze uczelnie są coraz bardziej konkurencyjne na arenie międzynarodowej, a Polska coraz częściej postrzegana jest jako kraj innowacji i nowoczesnych rozwiązań. Za tę pasję, konsekwencję w dążeniu do doskonałości, za wytrwałość w pokonywaniu trudności dziękuję" - mówił Kulasek.

Szef MNiSW nawiązał również do jubileuszu 80-lecia powołania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy którego udziale zorganizowana została Gala Nauki Polskiej.

"80 lat temu powstała uczelnia, która stała się jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Kształci pokolenia naukowców, lekarzy, inżynierów, artystów i myślicieli. UMK od lat wyznacza standardy w badaniach i dydaktyce, nieustannie się rozwijając i budując swoją renomę na arenie międzynarodowej. Duma, tradycja, nowoczesność - to wartości, które od 80 lat definiują UMK i budują jego niezachwianą pozycję w polskiej i europejskiej nauce" - podkreślił minister.

Kulasek przyznał, że polska nauka potrzebuje stabilnych fundamentów, a zadaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest tworzenie warunków, które pozwolą naukowcom skupić się na badaniach i dydaktyce, a nie na biurokracji.

"Dlatego podejmujemy konkretne działania w kluczowych obszarach. Dążymy do wzrostu nakładów na naukę do poziomu 3 proc. PKB, ale już osiągnięcie średniej europejskiej 2,2 proc. dałoby istotny impuls rozwojowy" - zaznaczył.

Minister zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowymi zasadami oceny działalności naukowej, które mają być jasne, sprawiedliwe i przejrzyste, a przede wszystkim wypracowane wspólnie ze środowiskiem naukowym. Zaznaczył, że resort podejmuje walkę z pseudonauką, chce wyeliminować z systemu finansowania tzw. fabryki artykułów i czasopisma, które nie spełniają standardów rzetelnej nauki.

Poinformował też, że we współpracy z Centrum Nauki Kopernik tworzona jest Akademia komunikacji naukowej, która pomoże naukowcom skutecznie dzielić się wiedzą.

Minister zapowiedział też działania w zakresie deregulacji - ograniczenie formalności żeby uczelnie mogły działać efektywnie, dostosowanie prawa zamówień publicznych do realiów badań naukowych przy jednoczesnym zachowaniu zasad transparentności i efektywnego gospodarowania środkami publicznymi.

Kulasek dodał, że MNiSW stawia też na cyfryzację i modernizację systemu szkolnictwa wyższego, co ułatwi absolwentom szybkie uzyskanie i weryfikowanie dyplomów.

Podczas Gali Nauki Polskiej wręczono nagrody MNiSW. Wnioski o przyznanie nagród składały uczelnie wyższe i instytuty badawcze, a oceniał je 33-osobowy zespół doradczy pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Edyty Plebankiewicz. Wpłynęło łącznie 118 wniosków, z których ocenie merytorycznej podano 115.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: organizacyjnej - 14, wdrożeniowej - 11, naukowej - 38 i dydaktycznej - 13 oraz za całokształt dokonań - 20. Łącznie nagrody indywidualne i zbiorowe otrzymało 205 osób. (PAP)

rau/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Myślenice
-2.3°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 17:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myślenicach

kiedy
2025-03-09 18:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 19:30
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 18:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany