reklama
kategoria: Miasto
14 luty 2024

Myślenice: pogranicze Beskidów i Pogórzy

zdjęcie: Myślenice: pogranicze Beskidów i Pogórzy / By Scotch Mist - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Scotch Mist - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Witajcie w Myślenicach, miasteczku położonym zaledwie 30 km na południe od Krakowa. Tutaj, nad brzegiem rzeki Rabą, spotykają się Beskidy i Pogórze, tworząc niepowtarzalny krajobraz.
REKLAMA

Tego szukamy w Myślenicach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Myślenice, pogoda Myślenice, praca Myślenice, miasto info Myślenice, Myślenice ski, info Myślenice, busy Kraków Myślenice.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Myślenicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Najwcześniejsze pisemne źródło dotyczące Myślenic znajduje się w Kodeksie Tynieckim z lat 1253–1258, gdzie opisano osadę myślenicką jako istotny punkt obronny nad Rabą[1.1]. Natomiast w dokumencie z 1301 r. pojawia się pierwsza informacja nie tylko o istnieniu warowni, ale również o istnieniu samej osady myślenickiej. W tym dokumencie Marcin z Myślenic został wezwany na świadka. W okresie rozbicia dzielnicowego Myślenice prawdopodobnie chroniły dostęp od południa do stolicy Małopolski, a z tego czasu pochodzi pierwszy zamek usytuowany na wzgórzu Uklejnej.

11 listopada 1342 r. obszar sołectwa myślenickiego został zbyty Pawłowi i Wilhelmowi Hynkom z Wieliczki, którzy uzyskali prawo przeniesienia osady na prawo magdeburskie. Król Kazimierz Wielki przyznał nowo powstałemu miastu szereg przywilejów i uposażeń, mających przyspieszyć jego rozwój. Wyznaczono nowe centrum i wytyczono istniejący do dziś prostokątny rynek. Jordan, potomek Hynków, dzięki małżeństwu z Jadwigą z Lanckorońskich z Brzezia, stworzył podstawy magnackiej świetności rodu Jordanów[1.2]. Rodzina ta miała wpływ na losy Myślenic aż do II połowy XVI w., a pod ich rządami miasto dynamicznie się rozwijało. Pomimo okresowych trudności, takich jak napady zbuntowanych najemnych żołnierzy czeskich i śląskich w latach 1457–1458, Myślenice rozwijały się prężnie. W 1557 r. Spytek Jordan „na wsze czasy” przekazał kasztelanii krakowskiej wójtostwo myślenickie wraz z okolicznymi sołectwami.

Od XVI w. w mieście organizowano dwa targi tygodniowo, a także jarmarki (8 lutego i 8 września), które przyciągały licznych kupców i handlarzy. Z biegiem czasu liczba jarmarków wzrosła do kilkunastu rocznie. Rozwijały się różne dziedziny rzemiosła, takie jak garbarstwo, szewstwo, mydlarstwo, a szczególnie popularne było kapelusznictwo. Bliskość nowego traktu "cesarskiego", łączącego Wiedeń ze Lwowem, dodatkowo sprzyjała rozwojowi gospodarczemu Myślenic.

W wyniku rozbiorów w 1772 r. Myślenice zostały włączone do zaboru austriackiego. W 1777 r. Austriacy wystawili miasto na aukcję, a nową właścicielką została księżna Franciszka Krasińska. Prawie 100 lat później, w 1874 r., jej wnuczka, Augusta de Montleart, sprzedała miasto księżnej Cecylii Lubomirskiej. W XIX w. Myślenice były siedzibą starostwa, a znajdowały się tu różne urzędy, takie jak podatkowy, budowniczy, katastralny, cechowniczy, sąd powiatowy, notariat, rada powiatowa, rada szkolna okręgowa dla powiatu myślenickiego i nowotarskiego, urząd pocztowy, straż pożarna, szkoła czteroklasowa męska i dwuklasowa żeńska, apteka, hotel i kilka mniejszych zajazdów[1.3]. W 1866 r. powstał powiat myślenicki.

Na początku XX w. pojawiło się pierwsze gimnazjum w mieście, a także prywatna linia autobusowa łącząca Kraków z Myślenicami, co przyciągało mieszkańców dawnej stolicy Polski na wypoczynek. Budowa jazu na rzece Rabie w 1921 r. sprawiła, że Myślenice stały się popularnym letniskiem.

W nocy z 22 na 23.06.1936 r. miasto zostało zaatakowane przez bojówkarzy, pod przywództwem członka Stronnictwa Narodowego, Adama Doboszyńskiego. Liczbę napastników szacuje się na około 70, choć inne źródła podają ponad 100 osób[1.4]. Ich akcja była skierowana przeciwko myślenickim Żydom. Napastnicy przerwali linię telefoniczną, opanowali komisariat policji, zniszczyli sklepy na rynku i próbowali podpalić bożnicę. Przywódca ataku został schwytany i postawiony przed sądem, co wywołało szerokie poruszenie w całym kraju.

5 września 1939 r. Myślenice padły ofiarą niemieckiej okupacji, a 12 października 1939 r. zostały włączone do struktur Generalnego Gubernatorstwa. W lutym 1942 r. miasto stało się centralą Obwodu Armii Krajowej o kryptonimie „Murawa”. Pierwszym dowódcą był Władysław Grodzicki, znany również jako Bronisław, a po jego aresztowaniu zastąpił go Wincenty Horodyński, pseudonim Kościesza. W odpowiedzi na aktywność polskiej partyzantki, Niemcy dwukrotnie, w 1940 i 1942 r., podjęli represje wobec miasta. Rok 1942 przyniósł tragiczną zagładę społeczności żydowskiej Myślenic, gdy Niemcy, 22 sierpnia, zgromadzili na rynku około 1300 Żydów, a następnie deportowali ich do obozów koncentracyjnych lub poddali egzekucji. We wrześniu 1944 r. rejon góry Łysiny stał się miejscem jednej z największych bitew partyzanckich w Polsce podczas II wojny światowej. Niemcy ponieśli znaczne straty, co skłoniło ich do zemsty w postaci zniszczenia wsi Zasań, Lipnik i Wiśniowa. 21 stycznia 1945 r. do miasta wkroczyły oddziały Armii Radzieckiej pod dowództwem generała Kiriłła Moskalenki.

W okresie powojennym Myślenice doświadczyły wzrostu i rozwoju. Jednym z kluczowych przedsięwzięć było poszerzenie drogi Kraków – Myślenice w latach 70. XX w. W latach 80. XX w. zbudowano tamę w Dobczycach oraz zbiornik wody pitnej dla miasta Krakowa. Od 1999 r. Myślenice pełnią rolę stolicy powiatu w województwie małopolskim.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Myślenice
0.1°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myślenicach

kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 17:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 17:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 16:00
miejsce
Myślenicki Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany